How Many Meals Can You Get From One Turkey?

Kayla Howard Real Food 3 Comments

Fuel is on the rise, people are still losing jobs and food is going up in price.  With the prediction of even more turbulent economic times ahead, I thought we could share some favorite money saving tips when it comes to food. 

Today, let's talk about one turkey.  This particular 17lb turkey was purchased around Thanksgiving for about $5.  The special was that you could purchase a turkey at a greatly reduced rate when you purchased $50 worth of groceries so every time I went to town for groceries, I purchased a cheap turkey.  Out of one turkey I made the following meals:

Roasted Turkey dinner (Friday)

  • Roast Turkey
  • Mashed potatoes
  • Gravy
  • Green Beans
  • Bread

7 quarts of turkey broth with leftover carcass (Saturday)

  • I whipped out the boiling water caner to accommodate this: 1 Whole turkey carcass, 2+ onions coarsely chopped, 3+ carrots coarsely chopped, 3+ sticks celery coarsely chopped, water to generously cover all then simmered for a day. (yes, 24 hours)

11×14 Pan of Turkey Enchiladas (Sunday potluck)

  • Meat from the carcass with seasonings
  • Leftover gravy as base for sauce then added 8oz cream cheese and one can of green chilies.
  • Tortillas
  • Cheddar cheese for the top

Turkey Stew (Tuesday)

  • Remaining turkey meat, vegetables, 2 quarts broth and wild rice.

Turkey Pot Pie (Thursday)

  • Leftover turkey stew turned into a 9×13 pan the covered with biscuit topping.

One turkey provided 4 large meals plus 5 canned quarts of broth as a base for other meals!  It also took very little time as I utilized leftovers and built upon them.

As we enter hard times, it's very important to guard against fear.  I can tell you from personal experience, (and from what God's word says) that fear will eat away and destroy your guts or "rot your bones".   Growing your faith will eliminate fear as they cannot coexist! 

Tell me your best methods for saving on food and stretching your dollar.  I love learning from you!

Kayla Howard is a stay at home wife and homeschooling mom who loves to teach the T-Tapp method of staying fit in 15 minutes a day from the comfort of your own home.  She is a  Biblical Health Coach and Senior T-Tapp  Trainer, certified to teach all forms of T-Tapp.  If you’d like to know more about becoming and staying fit and healthy, Kayla is happy to answer your questions!  Send an email to: kayla@t-tapp.com

Comments 3

  1. This is exactly the type of thing I would do/have done!  LOVE it!  It brings me great satisfaction to create a great meal for my family and then recreate it into tasty leftovers!!! 
    I love your encouragement not to be dominated by fear as hard times approach. 
    I do have a question though — it seems I am continually confronted with the exhortation to reduce carbs in order to lose weight, and yet carbs are cheap and filling and go a long way in feeeding a large family.  Any thoughts?

    1. Choose whole grain carbs such as beans, rice, quinoa, oatmeal etc… Those type of carbs don’t have NEAR the effect on weight gain as the stripped carbs have! Also, allow yourself time to make the switch and don’t feel bad about eating the food that you have before you change your pantry over. I’m not sure where you are located in the US but look for bulk food distributors such as http://www.azurestandard.com to get bulk whole foods more cheaply.

      I’m sure enjoying this interaction with you!
      Kayla

  2. I live on the Georgia coast!  Just moved here in October!  Looking forward to getting plenty of Vitamin D this summer!  😀
    My last stop was southwest Georgia.  while there, I found a source of raw milk, free range eggs, and was in a whole foods co-op.  Since moving, I have done some digging, but have not been able to re-locate any of those treasures.  It appears that there aren't many people farming along the coast!  Selling raw milk in GA is illegal, unless for pet consumption.  I have found one resource for raw milk, but it is $6/gallon and I would have to drive about an hour and a half to pick it up.  With rising gas costs, rising food costs, and a busy schedule, I'm just not so sure that is realistic for me.
    I bought some quoinoa and it just sits in my pantry.  I really don't know what to do with it.  Do you have a recipe you could share?
    Also, I"d love to hear what you feed your children for breakfast?  I keep saying No More Boxed Cereal . . . and then I give in to the convenience and my children's requests!!!  I only buy the ones without HFCS.  I was shocked to discover that some of the "healthy image" cereals, such as Bran flakes and Special K have HFCS!!!!  My children keep saying, "Look MOm.  Fruit Loops don't have HFCS, so can we buy them??"  🙂  I usually say NO, and stick with honey nut cheerios and mini shredded wheat and stuff like that!
    I'd love to hear more from you on what you actually feed your family!!
    ANd BTW, I LOVE your blog!!!!  I am "eating it up!"  😉
     

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.